Yabancı ekonomistler TCMB’den getiri indirimi bekliyor

Yabancı ekonomistler TCMB’den getiri indirimi bekliyor

Yabancı ekonomistler, TCMB’nin bu haftaki içtimasında siyaset getirisinde 250 – 300 baz puan civarında bir indirim bekliyor. TL’nin dolar önündeki performansı ve enflasyondaki düşüşün TCMB’nin nema indirimine gitmesini sağlayacak değerli etkenler arasında olduğunu söyleyen analistler, yıl sonuna hakikat siyaset getirisinin daha aşağı seviyelere çekilebileceğine dikkati çekti.

Bahse ait olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Medley Küresel Advisors Yöneticisi Nigel Rendell, TCMB’nin bu hafta gerçekleştireceği Para Siyaseti Konseyi Içtimasında siyaset getirisini 300 baz puan düşürerek yüzde 19,75’ten yüzde 16,75’e çekebileceği öngörüsünde bulundu.

TCMB’nin TL’deki istikrar ve enflasyondaki düşüşten ötürü genişlemeci para siyaseti uygulayabileceğini aktaran Rendell, pahalılığın ileriki birkaç ay düşüş kaydedebileceğini lisana getirdi.

Rendell, manşet pahalılığın eylül yahut ekim aylarında tek haneleri görebileceğini söyledi.

 -“Reel nema nispetleri, yol sonuna kadar sıfıra yakın seviyelere inebilir”

 Rendell, gerçek getiri orantılarının yıl sonuna kadar sıfıra yakın seviyelere inebileceğini bunun da siyaset getirisinin yüzde 13-14 seviyelerine gerileyebileceği manasına geldiğini vurguladı.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey de TCMB’nin siyaset getiri nispetini 250 baz puan indirerek yüzde 19,75’ten yüzde 17.25’e çekeceği öngörüsünde bulundu.

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Yöneticisi Phoenix Kalen ise TCMB’nin siyaset getirisini 250 baz puan düşürerek yüzde 17,25’e indirebileceğini belirtti.

Gerçek getiri nispetlerinin yüzde 2-3 seviyelerine çekilebileceğini söyleyen Kalen, “TCMB’nin yıl sonu TÜFE iddiasının yüzde 13,96, bu iddianın gerçekleşmesi durumunda yüzde 2-3 seviyelerindeki gerçek nema orantısı, yıl ahir yüzde 15,9 – 16,9 siyaset getirisi manasına gelebilir.” sözlerini kullandı.

Bu haftaki içtimada piyasaların 200-270 baz puan arasında bir indirim beklediğini kaydeden Kalen, TCMB’nin siyaset getirisinde yıl sonuna kadar yekun 285-385 baz puan arasında bir indirim gerçekleştirebileceği öngörüsünde bulundu.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir