Vakıf Emeklilik/Obalı: BES’e 18 yaş altı kesim dahil edilmeli

Vakıf Emeklilik/Obalı: BES’e 18 yaş altı kesim dahil edilmeli

Vakıf Emeklilik Genel Yöneticisi Özgür Obalı, Vakıf Emeklilik’in yeni Cep Şube’sinin tanıtım içtimasının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“BES’te yakın devirde yeni düzenlemeler görecek miyiz?” sorusu üzerine Obalı, “Eli kulağında diye düşünüyoruz. Yeni bir altyapı çalışması tamamlandı. Bu paydaşların konsensüsü ile ilerletilecek bir husus. Mahsusen Kaynak ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tamamlayıcı emeklilik sistemi vurgusu çok değerli.” sözlerini kullandı.

“BES neden hala benimsenemedi, mecburî BES’ten çıkışlar neden yüksek?” üzere sorularla karşılaştıklarını belirten Obalı, geçmiş periyotta bir numara safha denilecek SGK ve BağKur’u da incelediklerinde kişilerin başında kuşku olduğunu ve sorgulandığını anlattı.

Obalı, gelgelelim bunların şu anda sorgulanmadığının net olarak görüldüğünü ve BES’in de bu açıdan gidecek yolunun olduğunu söyledi.

BES’in kişilere sağlayacağı yararın farkındalığının oluşmasıyla sistemin süratle gelişeceğini vurgulayan Obalı, “Yeni düzenlemelerin de bunun önünü açacağı aşikar. Detaylarını biz de bekliyoruz.” dedi.

“BES’te yeni hikayeler gerekli”

Vakıf Emeklilik Umumi Yöneticisi Obalı, geçmiş yıllarda “devlet katkısı” ve “otomatik katılım” üzere pratiklerle BES’te önemli büyümeler yaşandığını belirtti.

BES’te kimi yeni hikayeler yazılması gerekliliğine dikkati çeken Obalı, 18 yaş altı kısmın de sisteme dahil edilmesini hevesle beklediklerini söyledi.

Obalı, şunları kaydetti:

“Gençlik bu mevzuda çok değerli. Türkiye’nin genç bir nüfusu var. Şimdiden gençleri ileriye hazırlamak ve ömür standartlarını müdafaa açısından onların değerli bir potansiyeli var. 18 yaş altında 20 milyonun üzerinde bir kitle var. Burada birçok Avrupa devletinden daha yüksek bir nüfus laf konusu. 1960-1990 yılları arasında doğan nesilde, evlatları için bir şeyler yapma isteği var. Bu güdüyü bence doyurmamız lazım. Ebeveynlerin evlatları için bunu yapmak ismine istek ve istek taşıdıklarını görüyoruz.”

“Prim ödemelerinde eza yok”

Vakıf Emeklilik Umum Yönetici Yardımcısı Volkan Sinan ise kesimde prim ödemelerinin sağlıklı olup olmadığına ait soru üzerine BES’te nakit ödeme yapanlarda sorun yaşandığını aktararak, nizamlı ödeme gerçekleştirenlerde rastgele bir meşakkat yaşanmadığını, iştirakçilerin yüzde 80’inin ise ödemelerini nizamlı gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu yıl için dala nazaran fon fiyatı mealinde kolun dört büyük şirketten biri olarak yan aldıklarını belirten Sinan, “Bu yıl yüzde 16’nın üzerinde büyüme kaydettik. BES’e yeni iştirakçiler ekledik. Maksadımız ödemelerin nizamlı hale getirmesi.” diye konuştu.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir