Trump’tan Xi’ye “Hong Kong” daveti

Trump’tan Xi’ye “Hong Kong” daveti

ABD Lideri Trump, Hong Kong’da devam eden vakalarla ilgili olarak Çin Devlet Yöneticisi Xi’ye davette bulundu.

Trump, Twitter hesabından, “Çin elbette bir itilaf yapmak istiyor, lakin evvel Hong Kong ile kişisi bir formda ilgilensinler!” tefsirini yaptı.

Çin Devlet Lideri Xi’yi çok uygun tanıdığını kaydeden Trump, “Kendisi, halkı tarafından çok değer duyulan büyük bir başkan. Hiç kuşkum yok ki şayet Devlet Yöneticisi Şi, Hong Kong problemini süratli ve kişisi bir halde çözmek isterse bunu yapabilir. (Bu konuda) Bir görüşme yapalım mı?” sözlerini kullandı.

– Hong Kong protestolarla gündemde

Çin’in Hong Kong Şahsi İdari Yeri, Hong Kong’da karar giyen yahut haklarında suçlama argümanları bulunan kimselerin Çin’e, Makao Kişisel İdari Yeri’ne ve Tayvan’a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı ve buna karşı yapılan protestolarla yerküre gündeminin birinci sıralarında taraf alıyor.

Kelam konusu yasa tasarısının görüşülmesi, protestolar nedeniyle 15 Haziran’da askıya alınırken, şovlarına devam eden protestocular ise yasa tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar hareketlerini sürdüreceklerini açıklamıştı.

Hong Kong Memleketler arası Havalimanı’nda iki gün uçuşların durdurulmasına neden olan şovlar yapılmış, protestocularla polis arasında çatışma çıkmasının akabinde uçuşlar tekrar başlamıştı.

 

AA

 

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir