TİM/Gülle: Nemalardaki düşüşün finansman konusunu kısa vakitte çözeceğini düşünüyoruz

TİM/Gülle: Nemalardaki düşüşün finansman konusunu kısa vakitte çözeceğini düşünüyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yöneticisi İsmail Gülle, “Faizlerdeki düşüşün, finansman konusunu bilhassa çok kısa vakitte çözeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Gülle, Güneydoğu İhracatçı Birliklerince (GAİB) Gaziantep’teki bir otelde düzenlenen “İhracatın Yıldızları” armağan törenindeki konuşmasında, memleket için istihdam, katma paha ve Döviz girdisi sağlayan iş adamlarına ne kadar teşekkür edilse az olacağını lisana getirdi.

Münhasıran geçen yıl ağustos ve eylülde yapılan ataklara karşı ihracatçıların duruşunun her türlü takdirin üzerinde olduğunu söz eden Gülle, yerkürede global ticaret üzerinde pek çok basınç olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Ticaretimizi engelleyen pek çok faktör var. ‘Bunlardan etkilenmiyoruz.’ demek mümkün değil. Mesela geçen yılki dertler kapsamında ihracatımızın yıldızı çeliğe ABD tarafından uygulanan dampingler, Irak’taki problemler, yaşanan dertlerden bazılarıydı. O devirdeki birçok sorunu incelediğimizde 16 milyar dolarlık ihracatı yapamamış görünüyoruz. 3 milyar dolarlık parite farkı gerçekleşti. Tüm bunları absorbe ederek ihracatçımız tekrar rekorlar kırdı. O yüzden hepiniz çok büyük alkışı ve takdiri hak ediyorsunuz.”

Geçtiğimiz günlerde ABD ile yapılan ticari muahedenin pek çok dal için fırsatlar barındırdığına işaret eden Gülle, bu fırsatların yeterli kıymetlendirilerek 2023 amaçlarına süratle ilerlenebileceğini, bu fırsatlar sayesinde yerküredeki tüm negatifliklerin ortadan kaldırılabileceğini kaydetti.

İhracatçıların finansman konusunda kimi dertlerinin olduğunu anımsatan Gülle, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Faizlerdeki düşüşün, finansman konusunu mahsusen çok kısa hengamda çözeceğini düşünüyoruz. Finansmana eriştikten sonra ertelediğimiz yatırımları ve büyük kapasite artışlarını birlikte yakalayacağız. Bunları yapacak istek ve hırs bizde var. Bugüne kadar yaptık, bundan sonra da inşallah daima birlikte yapacağız.”

 

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir