TİM/Gülle: ABD-Türkiye arasında bir yol haritası çizildi

TİM/Gülle: ABD-Türkiye arasında bir yol haritası çizildi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yöneticisi İsmail Gülle, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un 5 gündür Türkiye’de olduğunu hatırlatarak, “Bunun 3 gününde TİM ve ihracatçı birlikleri olarak birlikteydik ve son kademe olumlu ve istekli halde iki memleket arasında bir yol haritası çizildi.” dedi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un 6 Eylül’de başlayan Türkiye ziyareti bitti. Ana gündem hususunun 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak olduğu ziyarette Ross, İstanbul ve Ankara’da değerli görüşmeler gerçekleştirdi.

TİM Yöneticisi Gülle, ziyarete ait AA muhabirine yaptığı açıklamada, Wilbur Ross’un gerçekleştirdiği uzun soluklu ziyaretin, ihracat açısından son aşama kıymetli olduğunu vurguladı.

Uzunca bir vadedir Türkiye-ABD münasebetlerinde siyasi ile güvenlik mevzularının gündemin baş sıralarında nokta aldığını ve ticaretin her hengam ikincil konumda kaldığını aktaran Gülle, “Ancak Cumhurbaşkanı’mız ile ABD Yöneticisi’nin ticareti merkeze alan görüşmeleri ve akabinde evvel 75, akabinde 100 milyar dolar olarak ortaya konulan ikili ticaret amacı, bizleri ziyadesiyle mesut etti.” dedi.

– “Belirlenen kollar üzerinden güçlü bir ticari atak başlatacağız”

İsmail Gülle, “Sayın Ross’un İstanbul’da TİM, ihracatçı bölümlerimizin yöneticileri, değerli ihracatçı firmalarımız ile çok ağır çalışma içtimaları, akabinde Ankara’da bakanlarımızla görüşmeleri ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızla birlikte gerçekleştirilen içtima, Bakan Ross’un Türkiye temaslarına değerli bir vakit ayırması, ikili ticaret maksadının gerçekleşmesi ismine umut verici gelişmeler.” değerlendirmesinde bulundu.

Ross’un Türkiye ziyaretinin 5 gün sürmesine dikkati çeken Gülle, “Bunun 3 gününde TİM ve ihracatçı birlikleri olarak birlikteydik ve son aşama olumlu ve istekli biçimde iki devlet arasında bir yol haritası çizildi. Dün Ticaret Bakanı’mız Sayın Pekcan, Sayın Ross ile birlikte, Sayın Cumhurbaşkanı’mıza gelinen noktayı aktardılar. İki memleket arasında ticaretin 100 milyar dolara yükseltilmesi sürecinde, artık bundan sonraki aşama bizlere düşüyor. Belirlenen dallar üzerinden güçlü bir ticari atak başlatacağız.” dedi.

Türkiye’de 83 bin firmadan yalnızca 6 bin 500’ünün ABD’ye ihracat yaptığını ama birinci 10 firmanın ABD’ye olan ihracatın dörtte birini üstlenmiş durumda olduğunu aktaran Gülle, “ABD’ye ihracatın tabana yayılması ve daha birçok markalarımızın bu pazarda uzunluk gösterebilecek kapasitede oldukları konusunu içtimada Sayın Bakan’a aktardık. Ümit ediyoruz ki gerek ABD ile ikili ticaret hacmi amacımızı gerekse memleketimizin 2023 ihracat gayelerini yakalaması noktasında bu ziyaret çok değerli ekler sunacaktır.” sözlerini kullandı.

– “Her iki bakanının ortaya koyduğu irade ticaret hacmini yukarı çekecek”

 TİM Lideri Gülle, ziyarete ait izlenimlerini de paylaştı. ABD’li Bakan’ın Türkiye’deki programının bile başlı başına ikili ticaret maksadına olan karşılıklı inancın en somut göstergesi olduğunu vurgulayan Gülle, şunları kaydetti:

“Tüm bölüm temsilcilerimizi dinlemesi ve ekibinin gerekli notları alması, bu kesimlerimizin ABD’ye girişte önlerindeki birçok pürüzün aşılması noktasında değerli ekler sağlayacaktır. Ticaret Bakanı’mız ile Sayın Ross’un gerçekleştirdikleri basın içtimasında, Ticaret Bakanı’mız da bu mevzuya değinerek Bakan Ross’un devletimizin potansiyeline şahsen şahit olduğuna işaret etti, yakın iş birliğinin önümüzdeki periyotta artarak devam edeceğini belirtti. Dokumacılık, hazır giysi, mobilya, mermer, otomotiv, otomotiv yan sanayi, mücevherat, sivil havacılık, çimento, kimya, makine ve lojistik kesimlerini, ikili ticaret hacminin artırılmasında en öncelikli bölümler olarak belirlediklerine işaret etti. Birebir biçimde Sayın Ross ise ikili temasların harekete dönüşmesine ait ana odak noktalarının somut adımlar atılması olduğunu söyledi. Münasebetiyle her iki bakanın ortaya koyduğu iradenin ticaret hacmini yukarı çekecek manevralara dönüşmesinin son nokta süratli olacağına inanıyoruz.”

– “ABD pazarına 192 eserde kıymetli bir ihracat potansiyelimiz var”

İsmail Gülle, ziyaretin ana gündem hususu olan 100 milyar dolarlık ticaret hacmi maksadının çok kolay bir maksat olmadığını belirterek, gerek siyasi otoritelerin iş birlikleri gerekse ihracatçılar olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarla kısa vadede ortaya konulacak stratejik hamlelerin, gayesi yakalama noktasında kıymetli bir etken olduğunu vurguladı.

TİM olarak ABD pazarına yönelik nisan ayında çok değerli bir çalışma hazırladıklarını tabir eden Gülle, şöyle devam etti:

“200’ü aşkın sahifeden oluşan detaylı bir ABD raporu yayımladık. Elbette ABD pazarına ait birçok kurum, kuruluş ve şirket raporlar yayımlıyor ama bir think-tank kuruluşu mantığı ile hareket ederek hazırladığımız raporun en öne çıkan kısmı, ABD’yi bir bütün olarak ele almaktan fazla eyaletler bazında incelemek oldu. Farklı bir söz ile ABD’nin, bir bütün olarak ele alınamayacak kadar, tüm devlet bazlı stratejiler geliştirilemeyecek kadar dev bir iktisat ve büyük bir coğrafya olduğuna inanıyoruz. Yerkürede 100 milyar dolar ve üzeri ithalat yapan yalnızca 36 memleket varken, ABD’nin 6 eyaleti 100 milyar doların üzerinde ithalat gerçekleştiriyor. Buradan yola çıkarak, evvel ABD’nin ithalat datalarının detaylı tahlilini ortaya koyduk, akabinde RCA tahlili çerçevesinde devletimizin ihracatta yüksek yarışma gücüne sahip, global piyasada öne çıktığı eserleri ele aldık ve iki çalışmayı konsolide ederek, ABD pazarına 192 eserde değerli bir ihracat potansiyelimiz olduğunu ortaya koyduk.”

Çalışmanın akabinde tüm bu süreçlerde edindikleri izlenimleri Bakan Ross’a aktardıklarını belirten Gülle, Türk firmaları için ABD pazarındaki fırsatları, ABD firmaları için de Türkiye’deki fırsatları ortaya koyduklarını söyledi.

– “Ziyaretler devam edecek”

TİM Lideri Gülle, ABD’nin Türkiye’nin değerli stratejik bir partneri olduğunu vurgulayarak, ABD ile ticari alakaların yalnızca bir ziyaretle sonlu kalmasının düşünülemeyeceğini tabir etti.

Bu çerçevede ziyaretlerin devam edeceğini aktaran Gülle, “Ticaret Bakanı’mız ve gayrı bakanlarımızın ABD’ye ziyaretleri olacaktır. ABD’li mevkidaşlarının da devletimizi bu süreçte çok daha ziyade ziyaret edeceklerine inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’mız ile Sayın Trump’ın gerçekleştireceği buluşmalar ise ikili ticaret gayesine adeta hızlandırıcı tesir oluşturma potansiyeli taşıyor.” diye konuştu.

Bunların yanında, ticaret hacmini ileriye taşıyacak saha ögelerinin, yani firmaların ve kurumların temaslarının da son radde kıymetli olduğuna işaret eden Gülle, “Bu ziyaretle başlayacak teknik çalışma komiteleri, siyasi iradenin ortaya koyduğu inisiyatifi pratiğe geçirirken, TİM olarak biz de muhataplarımızla ilgilerimizi süratle en üst seviyeye çıkarmak üzere çalışmalarımızı ağırlaştıracağız.” dedi.

– “Kapasitemizi, ABD talepleri ve sistemine nazaran de güncellemeye hazırız”

İsmail Gülle, görüşmelerde yaptırım hususlarının gündeme gelip gelmediğine yönelik de açıklamalarda bulundu.

TİM ve ihracatçı birlikleri olarak, 3 gün boyunca katıldıkları çalışma içtimalarında, Türkiye’nin çelik eserlerine yönelik yaptırımların birçok kere gündeme geldiğini aktaran Gülle, şunları kaydetti:

“ABD’nin Uzak Doğu’ya, Güney Şark Asya’ya bağımlı bir ithalat kompozisyonundan, ithalatını çeşitlendirme ismine, Türkiye’nin güçlü bir tedarikçi olmaya hazır olduğunu ihracatçı kollarımızın detaylı datalarıyla ortaya koyduk. Yıllardır AB pazarına yük vermiş durumdayız. İhracatımızda öncelik her devir AB oldu. Gelgelelim bundan sonra kapasitemizi, ABD talepleri ve sistemine nazaran de güncellemeye hazırız. 2,5 trilyon dolarla yerkürenin en çok ithalat yapan devleti olan ABD’yi ihmal etmek üzere bir lüksümüz olamaz, tersine gücümüzü bu pazara isabetli bir biçimde aktararak global ticaretten aldığımız hissesi da çok daha ileri seviyelere taşıyabiliriz.”

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir