Ticaret müzakelerine dair yaşanan son gelişmeler

Ticaret müzakelerine dair yaşanan son gelişmeler

ABD ve Çin arasındaki üst seviye ticaret müzakeleri Temmuz ayından bu yana birinci kere yüz yüze Washington’ta gerçekleşiyor. Görüşmeler öncesi ılımlı bir atmosfer beklenirken, ABD’nin Çin’e Müslüman azınlık öbeklerin insan haklarının ihlal ettiği gerekçesiyle yaptırım pratiği müzakeler öncesi bağları kaotik bir düzleme taşıdı.

Yerkürenin en büyük iki iktisadı arasındaki ticaret müzakelerine dair yaşanan son gelişmeler…

“Çin heyeti Washington’ı beklenenden evvel terk edebilir”

South China Morning Post’ta (SCMP) Perşembe günü mekan alan menşe haberinde ABD ile Çin heyetleri arasındaki üst seviye ticaret görüşmelerinde değerli mevzularda ilerleme sağlanamadığı belirtildi.

Haberde, Washington’da Pazartesi ve Salı günü yapılan tartışmalarda Çinli yetkililerin ABD için kritik ehemmiyetteki teknoloji aktarımı hakkında konuşmayı reddettiği belirtildi. Istek dışı teknoloji aktarımı iki devlet arasındaki ihtilaflı hususların başında geliyor.

Menşelere nazaran iki devlet arasında şimdiye kadar gerçekleşen tartışmalar iki alan üzerine ağırlaştı: tarım eseri alımları ve fikri mülkiyet hakkı.

SCMP’de nokta alan habere nazaran görüşmelere yakın gayrı bir menşe ise “Hiçbir ilerleme kaydetmediler.” dedi ve Çinli yetkililer ABD’li müzakerecileri Pekin için öncelik olan vergi artırımlarının askıya alınmasına ikna etme konusunda aralık aldı.

ABD’ye ihraç edilen 250 milyar dolarlık Çin malına yönelik yüzde 25 – 30 vergi artırımı Salı günü tatbike alınacak. Büyük ölçüde tüketici eserlerinden oluşan 160 milyar dolarlık Çin malına konulan yüzde 15’lik vergiler ise 15 Aralık’tan itibaren tasdikli olacak.

Asıllar Çin heyetinin Washington’ı beklenenden erken terk edebileceğini belirtti. SCMP’ye nazaran Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin liderlik ettiği Çin heyeti, evvelce planlanan 12 Ekim Cumartesi günü noktasına görüşmelerin tamamlanmasının akabinde Cuma günü dönüş yapabilir.

Bloomberg News’da daha sonra mahal alan sair bir menşe haberinde Liu He’nin görüşmeler için Cuma gününe kadar kalacağı, ayrıyeten Perşembe ve Cuma günleri Liu ve ekibinin ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Kaynak Bakanı Steven Mnuchin ile görüşeceği belirtildi. Haberde iki heyetin Perşembe günü bir arada akşam yemeği yiyeceği tabir edildi.

“ABD ticaret görüşmelerinde kur muahedesi istiyor”

Bloomberg’in hususa yakın menşelere dayandırdığı haberine nazaran, Beyaz Saray gelecek hafta gerçekleşmesi planlanan Çin eserlerine vergi artırımını askıya alabilecek ve ittifakın erken periyot hasadı olabilecek daha evvel üzerinde uzlaşılan bir kur muahedesi yapmak istiyor.

Ticaret görüşmeleri berbata gitmeye başlamadan evvel bu yılın başlarında Beyaz Saray Pekin ile gerçekleşecek muahedenin birinci etabı olarak kur ayarlaması üzerinde uzlaşıldığını duyurmuştu. Süreç gayri fikri ve sınai mülkiyet hakları ve teknoloji aktarımı üzere bahislerin müzakeleri üzerine devam edecekti.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He tarafınan liderlik edilen Çinli temsilciler Perşembe günü ABD Ticaret Temsilcisi robert Lighthizer ve ABD Kaynak Bakanı Steven Mnuchin ile ticaret müzakerelerini sürdürmek üzere Washington’a geldiler.

Bu görüşme Temmuz’dan bu yana üst seviye temsilciler arasında gerçekleşen birinci yüz yüze görüşme olacak.

“Çin tarım eseri alımı teklifinde bulundu”

Bununla birlikte, Financial Times’da yan alan haberde, mevzuya yakın iki menşenin belirttiğine nazaran, Çinli yetkililer, 15 Ekim’de devreye girmesi planlanan ek gümrük vergilerini bertaraf etmek için ABD’ye ziraî eser alımı konusunda muvakkat bir itilaf teklif edecekler.

“Trump kimi şirketlerin Huawei’ye tedarik sağlamasına yeşil ışık yaktı”

New York Times’da Çarşamba günü çıkan bir haberde ABD Yöneticisi Donald Trump’ın birtakım ABD’li şirketlerin Çinli teknoloji devi Huawei Technologies Co.’ya tedarik sağlamalarına müsaade verdiği belirtildi.

Menşelere dayandırılan habere nazaran Trump idaresi birtakım ABD’li şirketlere telekomünikasyon devi Huawei’ye kısıtlama olmayan eserlerde mal tedariği için yakında lisans verecek.

Haberde laf konusu gelişmenin, yerkürenin en büyük iki iktisadı arasında Perşembe ve Cuma günleri gerçekleştirilecek ticaret görüşmelerinde tansiyonu düşürebilecek bir adım olabileceği belirtildi.

Buna nazaran Trump’ın geçen haftaki bir içtimada lisansların onaylanmasına yeşil ışık yakmasıyla birlikte az sayıda ABD şirketi idarenin bu yıl Huawei’ye uyguladığı yasağı bypass edecek.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir