THY ağustosta yüzde 84,8 doluluğa ulaştı

THY ağustosta yüzde 84,8 doluluğa ulaştı

Türk Hava Yolları (THY) havacılık kesiminde global ölçekte yaşanan talep azalmasına karşın ağustos ayında yüzde 84,8 doluluk nispetine ulaştı.

THY, ağustos ayı yolcu ve kargo trafik sonuçlarını açıkladı. Buna nazaran, şirketin ağustos ayı doluluk orantısı, havacılık kolunda global ölçekte yaşanan talep azalmasına rağmen yüzde 84,8 seviyesinde gerçekleşti.

Ağustos ayında geçen yılın birebir periyoduna nazaran yolcu doluluk orantısında yurt içinde 0,6 puan, Kuzey Amerika’da 0,4 puan, Uzak Doğu’da ise 0,3 puanlık artış gerçekleşti.

Yerkürenin en çok devletine tek merkezden ilişki imkanı sunan global taşıyıcının dıştan dışa aktarım yolcu sayısı ise geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 9,4 artarak rekor seviyede kayıtlara geçti. 

Kargo ve posta hacmi yüzde 11,5 arttı

“Ağustos 2019 Trafik Sonuçları Değerlendirmesi”ne nazaran, ağustos ayı dış hat doluluk nispeti yüzde 84,3 olarak gerçekleşirken, iç hat uçuşların doluluk nispeti ise 0,7 puan artarak yüzde 88,4 oldu.

Yerkürede en yeterli beş hava kargo markasından biri olma hedefine Turkish Cargo markasıyla ilerleyen bayrak taşıyıcı, ağustos ayında taşıdığı kargo-posta hacmini ise geçen yılın ayına nazaran yüzde 11,5 artırdı. Kargodaki bu büyümeye yüzde 24,8 ile Kuzey Amerika, yüzde 12,2 ile Uzak Şark ve yüzde 11,3 ile Avrupa ek sağladı. Böylelikle THY, hava kargo pazarında çift haneli büyüme sürecini yeni meskeninde de sürdürdü. 

Birinci 8 ayda yaklaşık 50 milyon yolcu taşındı

“Ocak-Ağustos 2019 Trafik Sonuçları Değerlendirmesi”ne nazaran ise 2019 yılının birinci sekiz ayında yaklaşık 50 milyon yolcu taşındı.

Dıştan dışa aktarım yolcu sayısında yüzde 3,5’lik bir artış görülürken, 2019 yılının birinci sekiz ayında yekun taşınan Kargo ve Posta geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 10 artarak 985 bin tona ulaştı.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir