Sberbank/Gref: Rus iktisadı petrol şokuna hazır değil

Sberbank/Gref: Rus iktisadı petrol şokuna hazır değil

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın Üst Başkanı (CEO) German Gref, Rus iktisadında yeni bir “petrol şoku” yaşanabileceğini belirterek, “Petrol fiyatları 40 doların altına rahatlıkla düşebilir ve bu tehlikelere karşı hazır değiliz.” dedi.

Gref, başşehir Moskova’da düzenlenen Moskova Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada, Rus iktisadını bekleyen risklere dair değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın ekonomik risklere karşı hazırlıklarını, Fransa’nın 2. Yerküre Savaşı’nda Almanya’ya karşı hazırlıklarına benzeten Gref, “Maginot Hattı’nı hatırlayın. Fransızlar, Almanlara karşı devasa bir savunma hattı inşa ettiklerinden emindi. Lakin teknolojinin geliştiğini unuttular ve büyük bir yıkım yaşadılar.” diye konuştu.

Rus iktisadında de emsal bir durumun yaşandığına işaret eden Gref, “Eğer dünün bunalımına hazırlanırsak, yarını kaçırırız. Her buhranın akabinde aslında geçmiş buhranlara hazırlanıyoruz ama yeni risklere hazırlanmamız gerekiyor.” dedi.

Kısa vadede bir “petrol şoku” yaşanabileceği ihtarında bulunan Gref, “Dünyada petrol tüketimi azalabilir ve petrol arzı denetimsiz bir formda artabilir. Petrol fiyatları 40 doların altına rahatlıkla düşebilir ve bu tehlikelere karşı hazır değiliz.” biçiminde konuştu.

Rusya’nın mevcut bütçe kurallarına nazaran, varil başına 41,6 doların üzerinden elde edilen petrol satış gelirleri memleketin Ulusal Refah Fonu’na aktarılıyor ve harcanmıyor.

Rusya Merkez Bankası tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, 2019 için petrol fiyatı iddiasının varil başına 65 dolardan 63 dolara indirildiği belirtilmişti.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir