Ruhani: Yaptırımlar devam ettiği sürece ABD ile müzakerelerin meali yoktur

Ruhani: Yaptırımlar devam ettiği sürece ABD ile müzakerelerin meali yoktur

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD yönetiminin yaptırımları devam ettirdiği sürece müzakerelerin bir mealinin olmayacağını bildirdi

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Ruhani ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptıkları telefon görüşmesinde nükleer muahedeyi ve ABD ile müzakereleri ele aldı.

ABD’nin çok istikametli memleketler arası bir mutabakat olan nükleer ittifaktan çekilerek sorumluluktan kaçtığını belirten Ruhani, “İran hükümeti, Meclisi ve halkına nazaran yaptırımlar devam ettiği sürece ABD ile müzakerelerin bir manası yoktur.” tabirlerini kullandı.

“Nihai bir muahedeye varabilirsek nükleer mutabakattaki taahhütlerimize döneriz”

İran’ın attığı üçüncü adımın Milletlerarası Atom Kuvveti Ajansının (UAEA) gözetiminde ilerleyeceğini ve geri dönüşün de her an için mümkün olduğunu lisana getiren Ruhani, “AB ülkeleri ile sonuncu bir muahedeye varabilirsek nükleer mutabakattaki taahhütlerimize döneriz. İran ve 5+1 memleketleri arasındaki içtima da yalnızca yaptırımlar kalkarsa mümkün olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Macron da yeni mutabakat için ABD makamları ile yaptığı görüşmeleri aktararak Fransa’nın nükleer mutabakatın uygulanması ve uzlaşı sağlanması için efor göstermeye devam edeceğini belirtti.

Macron, ayrıyeten ittifakın sağlanması için Fransa’nın bundan sonra atacağı adımları ve hazırladığı programı Ruhani’ye anlattı.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir