Powell: Fed’in getiri indirimi için yeri var

Powell: Fed’in getiri indirimi için yeri var

Fed Lideri Jerome Powell, ABD merkez bankasının para siyasetini gevşetmek için sahası olduğunu kaydederken, pahalılık ve işsizlik nispeti arasındaki bağın koptuğunu kaydetti.

Powell, Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi’ne yaptığı konuşmada, “İşsizlik ve pahalılık arasındaki alaka yaklaşık 20 yıl evvel zayıf hale geldi,” dedi ve “Daha zayıf, daha zayıf ve daha zayıfladı” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Yöneticisi Donald Trump’ın borçlanma maliyetlerini düşürme baskısı altındaki Fed Lideri, merkez bankasının bu ayın ahir gerçekleştireceği içtimada, ticaret tansiyonlarına bağlı olarak imalat ve dalı ve iş yerküresi inancındaki düşüşten kaynaklanan global gerilemenin getirdiği zayıflığı gidermek için getiri indirimi gitme konusunda yeri güçlendirdi.

Powell Kongre’de yaptığı Perşembe günkü 2. konuşmasında, ABD iktisadının çok düzgün bir mahalde olduğunu söyledi ve merkez bankasının ekonomiyi burada tutmak için araçlarını kullanmayı istediğini belirtti.

Jefferies LLC baş finans ekonomisti Ward McCarthy,”Powell getirileri düşürmeye niyetli olduğu konusunda hayli açık bir sinyal gönderdi” dedi.

Nötr nema

Powell senatörlere, iktisadın ne küçülmesine ne de büyümesine yol açan nema seviyesi olan ve “nötr faiz” olarak anılan orantının geçmiş hesaplamaların gösterdiğinden daha düşük seviyede olduğunu ve bunun da para siyasetinin çok çokça kısıtlayıcı olduğu mealine geldiğini kaydetti.

Powell, “Faizin yani nötr getiri orantısının düşündüğümüzden daha düşük olduğunu öğreniyoruz ve nötr işsizlik orantısının düşündüğümüzün daha altında olduğunu öğrendiğimizi düşünüyorum.” dedi ve Bu nedenle para siyaseti bizim düşündüğümüz kadar genişlemeci değil” değerlendirmesinde bulundu.

Fed yetkilileri aslında uzun vadeli getiri orantısını için iddialarını Haziran ayında Mart ayındaki seviyesi olan yüzde 2.8’den yüzde 2.5’e düşürdü.

Getiri vadeli kontratlarındaki fiyatlamaya nazaran, yatırımcılar Fed’in 30-31 Temmuz içtimasında, Perşembe günü açıklanan ABD pahalılık verisinin beklenenden güçlü çıkmasının akabinde mümkünlüğü biraz düşürseler de, çeyrek puanlık getiri indirimine gitmesini neredeyse kesin bir formda bekliyor.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir