Nüfusa orantıyla en yüksek konut satışı Yalova ve Antalya’da

Nüfusa orantıyla en yüksek konut satışı Yalova ve Antalya’da

Türkiye umumunda nüfusa orantıyla en yüksek konut satışında başı, binde 16 ile Yalova çekerken, onu binde 11 ile Antalya, bizde 10 ile Tekirdağ, Bolu ve Aydın takip ediyor.

FuzulEv’in “Türkiye’de Konut İştahı” başlıklı araştırmasına nazaran, 2019’un birinci yarısında Türkiye umumunda nüfusa nazaran en ziyade konut satışının yapıldığı kent Yalova oldu. Yılın birinci yarısında 4 bin 202 konutun satıldığı Yalova’da her bin kimseden 16’sı hane satın aldı. Yalova’da nüfusa orantıyla konut satışı yüzde 0,01602 olarak gerçekleşti.

Yalova’yı bu sahada binde 11 ile Antalya, binde 10 ile Tekirdağ, Bolu ve Aydın, binde 9 ile Ankara, Balıkesir, Çanakkale ve Eskişehir, binde 8 ile Mersin, ve Kırıkkale takip etti.

Mersin, Kırıkkale, Sakarya, Kırklareli, Muğla, Niğde, Düzce, Samsun, Manisa, Kayseri, İzmir, Kocaeli, Karabük ve Bursa’da her bin şahıstan 7 kişi konut alırken, bu sayı Kastamonu, Kilis, İstanbul, Sinop, Uşak, Elazığ, Denizli, Hatay, Gaziantep, Edirne, Kırşehir, Konya ve Kütahya’da 6’da kaldı.

Bilecik, Çorum, Aksaray, Giresun, Amasya, Adana, Trabzon, Osmaniye, Bartın, Çankırı, Ordu, Malatya, Kahramanmaraş, Isparta, Afyonkarahisar ve Sivas’ta ise her bin 5 kimseden 5’i yılın birinci yarısında konut edindi.

– En düşük Hakkari ve Ardahan

Araştırmaya nazaran, yılın birinci yarısında nüfusa orantıyla en düşük konut satışı Hakkari’de gerçekleşti. 6 ayda 50 konutun satıldığı Hakkari’de nüfusa orantıyla konut satış orantısı binde 0,17’de kaldı.

Hakkari’yi bu sahada binde 0,51 ile Ardahan, binde 0,73 ile Şırnak, binde 1 ile Ağrı ve Bitlis, binde 2 ile Bayburt, Gümüşhane, Muş, Van ve Batman izledi.

Kelam konusu rakam yılın birinci yarısında Batman, Siirt, Iğdır, Kars, Tunceli, Bingöl ve Yozgat’ta binde 3’te kalırken, Rize, Karaman, Erzincan, Diyarbakır, Tokat, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman, Nevşehir, Artvin, Erzurum, Vurdur ve Zonguldak’ta 4’e yükseldi.

– “Uygun fiyatlı konuta talep yüksek”

FuzulEv Idare Şurası Lideri Eyüp Akbal, AA muhbirine araştırmaya alaka yaptığı açıklamada, Türkiye umumunda 60’a yakın büro ve 700’ün üzerindeki çalışan sayısıyla, gayrimenkul kesiminin nabzını tuttuğunu söyledi.

“Türkiye’de Konut İştahı” başlıklı araştırmaya nazaran, konut talebinin nüfusa orantıyla en yüksek olduğu kentleri ortaya koymaya çalıştıklarını lisana getiren Akbal, “Çıkan sonuçlar aslında Türkiye’de münasip fiyatlı konuta olan talebin, mahsusen Anadolu’da hala hayli canlı olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

Konut iştahının en yüksek olduğu kentin Yalova olduğunu aktaran Akbal, burada her bin kimseden 16’sının konut aldığını, Yalova’yı bu meydanda Antalya ve Tekirdağ’ın takip ettiğini bildirdi.

Akbal, Türkiye’de konut iştahının en düşük olduğu kentlerin yüklü olarak Şark ve Güneydoğu Anadolu’da yan aldığını söz etti.

– “Anadoluda konut talebi canlı”

Son devirde gayrimenkul kolundaki konut satış istatistiklerini daha çok İstanbul ve İzmir üzere büyük kentlerin sırtladığını belirten Akbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aslında kentlerin konut ilgisini ölçebilmek için kentlerin nüfuslarını da dikkate almak hayli kıymetli. Bu biçimde baktığımızda İstanbul ve İzmir üzere büyük kentlerin, listede lakin orta sıralarda konum bulabildiğini görüyoruz. Bu da bizim aslında FuzulEv olarak uzun devrandır üzerinde durduğumuz konutta Anadolu devriminin en değerli göstergelerinden bir tanesi. Biz de bu muhtaçlığı karşılayabilmek için tüm ekiplerimizle çalışmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar on binlerce kimseyi konut sahibi olma hayaline kavuşturduk. Bundan sonra da memleket umumunda dar ve orta gelirli vatandaşların hane sahibi olmalarına yardımcı olmaya devam edeceğiz.”

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir