İSTİB/Koyunseven: Azık fiyatlarında istikrar için yapısal ıslahat kural

İSTİB/Koyunseven: Azık fiyatlarında istikrar için yapısal ıslahat kural

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Idare Konseyi Yönetici Yardımcısı İlhan Koyunseven, besin fiyatlarına ait, “Fiyatların mevsimin de tesiri ile düşmesine sevinirken, tarımda planlı ilerlemenin kıymetini unutmamak gerekiyor. Gündelik değil, uzun vadeli tesirleri olacak yapısal tedbirler alınması koşul.” dedi.

İstanbul Ticaret Borsası’nın Temmuz ayı meclis içtimasında konuşan Koyunseven, azık fiyatlarında istikrar için gündelik değil, yapısal tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Yaz aylarında azık pahalılığı baskısının azalmasının neticesinde haziran ayı pahalılık datalarının düşük geldiğini belirten Koyunseven, şöyle konuştu:

“Gıda pahalılığının, umumi pahalılık üzerinde ne kadar büyük bir tesiri olduğunu mütemadi vurguluyoruz. Bunu bir sefer daha tecrübe etmiş olduk. Yalnız bu noktada bir mevzuya dikkati çekmek istiyorum; meyve ve zerzevat fiyatları düştü. Fakat bu durum, pahalılık için olumlu olsa da üretici için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Karlılığı azalan, velev zarar eden üreticiler, önümüzdeki yıl için ekim kararlarını gözden geçirecektir. Ekimler azalırsa tekrar yüksek fiyatlar ile karşı zıdda kalabiliriz. Yani fiyatların mevsimin de tesiri ile düşmesine sevinirken, tarımda planlı ilerlemenin değerini unutmamak gerekiyor. Gündelik değil, uzun vadeli tesirleri olacak yapısal tedbirler alınması kural.”

“Teşviklerin besin israfının önlenmesine ek yapacağını düşünüyorum”

İlhan Koyunseven, geçen günlerde TBMM’ye sunulan On 1. Kalkınma Planı’nın yapısal tedbirler konusunda kıymetli adımlar içerdiğini, planda, tarım konusunda kıymetli kararlar alındığını ve maksatlar belirlendiğini kaydetti.

Planda, soğuk depo zincirleri ile taşımacılık sırasında oluşan zayiatı önlemeye yönelik taşıma araçlarının modernizasyonunun teşviki ile ilgili de malumatlar olduğuna işaret eden Koyunseven, “Bu teşviklerin de azık israfının önlenmesi konusuna ek yapacağını düşünüyorum.” dedi.

Taze meyve zerzevat piyasasında oluşan yüksek fiyat artışlarını dengelemek emeliyle seracılık ile asrî sulama sistemlerinin desteklenmesinin ehemmiyetine dikkati çeken Koyunseven, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gıda dağıtım zincirindeki maliyetlerin azalması için üretimde daha düzgün örgütlenmiş aracıların tasarrufu desteklenecek ve lojistik maliyetini düşürecek bir yapı oluşturulmaya çalışılacak. Başkaca, bitkisel ve hayvansal eser ihtisas borsaları tesis edilerek piyasada derinlik
sağlanması planlanıyor. Biz de derinlikli bir piyasa ve besin pahalılığıyla savaş kapsamındaki çalışmalara destek veriyoruz. Eser İhtisas Borsası’nın devreye alınmasından sonra fiyat dalgalanmalarının önlenmesine yardımcı olacağına inanıyoruz. Ayrıyeten Eser İhtisas Borsası’nın üreticinin önünü görmesini, eserinin kıymetini bulmasını sağlayacağı da açıktır.”

Koyunseven, ayan mal ve hizmet alımı harcamalarında taksit sayısının artırılmasına yönelik iş yerküresinin taleplerini karşılamaya yönelik yeni kararlar alındığını belirterek, “Çeşitli eserler için yapılan kredi kartı taksit düzenlemelerinin piyasayı hareketlendireceğini ve ekonomimize ivme kazandıracağına inanıyorum.” dedi.

 

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir