İngiltere’de işsizlik yüzde 3,9’a yükseldi

İngiltere’de işsizlik yüzde 3,9’a yükseldi

İngiltere’de haziran ayında işsizlik seviyesi yüzde 3,9’a yükseldi.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) yapılan açıklamada İngiltere’de işsizlik seviyesinin haziran ayında, mayıs ayına nazaran 0,1 puan artarak yüzde 3,9’a yükseldiği belirtildi.

Devlette yekun işsiz sayısı haziran ayında bir evvelki aya nazaran 31 bin artarak yekun 1,3 milyona yükseldi.

İngiltere’de haziran ayında istihdam piyasasına çeyreklik bazda 115 bin kişi katıldı.

İngiltere’de haziran ayında ortalama haftalık yararlar ise çeyreklik bazda beklentiyle entegrasyonlu formda yüzde 3,7 artış kaydetti.

ONS İstihdam Piyasası İstatistik Yönetici Yardımcısı Matt Hughes, bu yıl İngiltere’de istihdamdaki artışın büyük orantıda hatunların iş gücüne olan iştirakindeki yükseliş tarafından desteklendiğini belirtti.

Gelir artışına da değinen Hughes, “Bonus ödemeleri hariç gerçek gelirde son dört yılın en süratli artışını görüyoruz. Gelgelelim hala gerçek gelirdeki artış finans bunalımı öncesindeki seviyesine dönmüş değil.” değerlendirmesinde bulundu.

İstihdam olgularını pahalandıran Maliye Bakanı Sajid Javid, “2010 yılından bu yana yekun 2,9 milyon insanın her gün çalışıyor olmasından ötürü memnunluk duyuyorum. Gelirler son on yıldan daha ziyadedir en süratli yükselişini yaşıyor. Britanya halkına ve İngiliz hükümetine sıkı çalıştıkları için teşekkür ediyorum. Kamu hizmetlerimize daha da ziyade yatırım yapabiliriz.” sözlerini kullandı.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir