İngiltere Merkez Bankası’ndan ittifaksız ayrılık uyarısı

İngiltere Merkez Bankası’ndan ittifaksız ayrılık uyarısı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından hazırlanan Finansal İstikrar Raporu’nda, “Brexit’in sistemsiz bir formda (anlaşmasız) gerçekleşmesi halinde sterlin kuru da dahil olmak üzere behre senetleri, şirket ve devlet tahvilleri ile bankların borçlanma maliyetlerinin sert biçimde (bu duruma) koordinasyon sağlaması beklenmektedir. Bu durum, hanehalkı ve işletmeler için finansal koşulları sıkılaştıracaktır.” denildi.

BoE’nin Finansal İstikrar Raporu’nda, artan Brexit belirsizliklerinin İngiltere’nin siyaset nema orantıları üzerinde basınç oluşturarak sterin kuru ve İngiltere merkezli behre senetlerinde düşüşe neden olduğu kaydedildi.

İngiltere’nin bankacılık sisteminin Brexit’le ilişkilendirilebilecek geniş çaplı ekonomik ve finansal şoklarla başa çıkabilecek kadar güçlü seyretmeye devam ettiği belirtilen raporda, memleketin AB’den ittifak olmaksızın ayrılması halinde oluşabilecek aksiliklere taraf verildi.

Raporda, “Brexit’in sistemsiz bir formda (anlaşmasız) gerçekleşmesi halinde sterlin kuru da dahil olmak üzere behre senetleri, şirket ve devlet tahvilleri ile bankların borçlanma maliyetlerinin sert biçimde (bu duruma) ahenk sağlaması beklenmektedir. Bu durum, hanehalkı ve işletmeler için finansal koşulları sıkılaştıracaktır.” denildi.

İngiliz bankalarının yekun 1 trilyon sterlin üzerindeki yüksek kaliteli likidite hacmi ile toptan finansman ve dış Döviz piyasalarına erişim sağlamadan bile aylarca borç yükümlülüklerini mekanına getirebileceği vurgulanan raporda, “küresel riskler” kısmında de artan ticaret tansiyonlarının iş ortamı itimadını ve global üretim büyümesini olumsuz istikamette etkilediği kaydedildi.

Raporun yayımlanmasının akabinde basına değerlendirmede bulunan İngiltere Merkez Bankası Lideri Mark Carney, “İngiltere’nin AB’den ittifaksız formda ayrılması durumunda (olumsuzlukların) yayılma tesirine karşı kendimizi tam olarak izole edemeyiz. İngiltere’nin ittifaksız halde AB’den ayrılması, anında büyük ve görülebilir bir ekonomik ayarlamaya neden olur.” tabirlerini kullandı.

İngiltere’nin 2016’da yapılan referandumla aldığı AB’den ayrılma kararının 29 Mart’ta hayata geçmesi öngörülüyordu ama parlamentonun Brexit mutabakatını peş peşe yapılan oylamalarla reddetmesinin akabinde Brexit, evvel 12 Nisan’a, akabinde da 31 Ekim’e ertelenmişti.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir