Güneş kuvvetiyle 30 yılda 18 milyar dolar memlekette kalacak

Güneş kuvvetiyle 30 yılda 18 milyar dolar memlekette kalacak

Güneş Kuvveti Sanayicileri ve Sanayisi Derneği (GENSED) Yöneticisi Halil Demirdağ, Türkiye’nin güneş gücü heyeti gücünün 5 bin 600 megavatı bulduğunu belirterek, “Güneş kuvvetinde bin megavatlık heyeti güç, yılda 110 milyon dolarlık gaz ithalatını önlüyor. Güneş gücü santrallerinin ömrünün 30 yıl olduğu düşünüldüğünde, mevcut konseyi güçle 30 yılda ithal yakıtlara harcanabilecek 18 milyar doları memleketimizin kasasında tutmuş olacağız.” dedi.

TG Expo Milletlerarası Fuarcılık ve GENSED tarafından 11-13 Mart 2020’de Türkiye’de birinci sefer düzenlenecek “Solar İstanbul 2020 Konferans ve Fuarı” için gerçekleştirilen içtimaya, TG Expo Idare Şurası Lideri Gönül Akyıldız, Memleketler arası Güneş Kuvveti Topluluğu Türkiye Kısmı Idare Konseyi Üyesi Kerim Gazioğlu ve Güneş Gücü Yatırımcıları Derneği Idare Heyeti Üyesi Erinç Kısa, Konar Kuvvet Üst Başkanı ve GENSED Lider Yardımcısı Tolga Özdemir katıldı.

Demirdağ, içtimada yaptığı konuşmada, “Geleceğin Yeni Teknolojileri” temasıyla düzenlenecek fuarla, tüm dalı bir araya getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Türkiye’nin güneş kuvvetinde büyük gelişme kaydettiğini aktaran Demirdağ, 2014’te güneş kuvvetindeki şurası gücün 40 megavat seviyesinde olduğunu anımsattı.

Demirdağ, şu anki güneş gücü konseyi gücünün 5 bin 600 megavatı bulduğuna dikkati çekerek, “Enerji ve Alışılmış Asıllar Bakanımızın da açıkladığı üzere, güneş gücünde bin megavatlık konseyi güç, yılda 110 milyon dolarlık gaz ithalatını önlüyor. Güneş kuvveti santrallerinin ömrünün 30 yıl olduğu düşünüldüğünde, mevcut 5 bin 600 megavat seviyesindeki konseyi güçle 30 yılda ithal yakıtlara harcanabilecek 18 milyar doları memleketimizin kasasında tutmuş olacağız. Memleketimizde şu anda planlanmış yatırımlarla 40 bin megavata kadar güneş gücü kapasitesine ulaşılabileceğini öngörüyoruz.” diye konuştu.

Öte yandan, daldaki potansiyelin yatırıma dönüştürülmesi için desteklenmesi gerektiğini kaydeden Demirdağ, Türkiye’de şu anda kullanılan güneş panellerinde de kıymetli yerlilik orantısına ulaşıldığını lisana getirdi.

Demirdağ, dalın bu panelleri sırf Türkiye’de kullanmadığını tıpkı vakitte pek çok devlete de ihracat yaparak ekonomik hareketlilik yarattığını anlattı.

Türk şirketlerin de İspanya, Ukrayna, Polonya üzere devletlerde güneş gücü yatırımlarına başladığını belirten Demirdağ, bu şirketlerin milletlerarası kapitalden hisse almaya başladığını söyledi.

 

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir