Galatasaray Kulübünün net borcu 1 milyar 610 milyon 900 bin lira

Galatasaray Kulübünün net borcu 1 milyar 610 milyon 900 bin lira

Galatasaray Kulübü ve bağlı iştiraklerinin 30 Haziran 2019 itibarıyla net borcunun 1 milyar 610 milyon 900 bin lira olduğu açıklandı.

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleştirilen ekim ayı olağan divan heyeti içtimasında sunum yapan sarı-kırmızılı kulübün lider yardımcısı Kaan Kançal, mali raporlar hakkında haber verdi.

Kançal sunumunda, sarı-kırmızılı kulübün yekun borcunu açıklamazken, konsolide net borcunun 1 milyar 610 milyon 900 bin lira olduğunu kaydetti.

Kaan Kançal, işletme anaparası açığının ise 88,4 milyon lira olduğunu bildirdi.

Divan heyetinin haziran ayı içtimasında ise kulüp ve bağlı iştiraklerinin 31 Mart 2019 itibarıyla yekun borcunun 3 milyar 19 milyon 200 bin lira, konsolide borç-alacak farkının ise 1 milyar 435 milyon 800 bin lira olduğu açıklanmıştı.

Sportif AŞ kara geçti

Kaan Kançal, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar AŞ’nin kar ettiğini belirtti.

Kançal, şirketin 1 Haziran 2018 ile 31 Mayıs 2019 arasındaki süreçte brüt karının 282,2 milyon lira olduğunu vurguladı. Kaan Kançal, birtakım masraf kalemlerinin çıkmasıyla net 30,5 milyon lira kar edildiğini aktardı.

Sarı-kırmızılı kulübün lider yardımcısı, şirketin 1 Haziran 2019 ile 31 Eylül 2019 arasında ise 79,6 milyon lira dönemsel karda olduğunu kaydetti.

Sportif AŞ, 1 Haziran 2017 ile 31 Mayıs 2018 arasında net 216 milyon lira zarar etmişti.

Basketbol ve voleybolda bütçeler artırıldı

Kaan Kançal, basketbol ve voleybol ekiplerinin bütçelerini artırdıklarını söyledi.

Erkek ve hatun basketbol gruplarının geçen seri 2,8 milyon avro olan bütçesini 3,2 milyon avroya çıkardıklarını vurgulayan sarı-kırmızılı kulübün lider yardımcısı, 1,8 milyon avro olan erkek ve bayan voleybol ekiplerinin bütçesini ise 2,2 milyon avroya yükselttikleri aktardı.

Kaan Kançal, geçen seri bu bürolarda tasarrufa gitmelerine karşın sportif muvaffakiyetin gerilemediğini lisana getirirken, yaptıkları pratiklerle israfı önlediklerini, sportif muvaffakiyetten vazgeçmediklerini belirtti.

Kançal, amatör bürolarda finansman masrafları ve nemalar hariç son 10 yılda yekun 200 milyon dolar zarar ettiklerini açıkladı.

TBB ile 1,1 milyar lira yapılandırıldı

Kaan Kançal, Türkiye Bankalar Birliğiyle (TBB) 1,1 milyar liralık yapılandırma muahedesi yaptıklarını söyledi.

Kançal, mutabakat kapsamında 850 milyon lira finansal borç ve bunun üzerine vadesi geçmiş borçları kapatmak koşuluyla 250 milyon lira nakit girişi sağlandığını belirtti. Kaan Kançal, yekunda yapılandırmaya bahis 1,1 milyar liralık finansal borcun uzun vadeye ötelendiğini tabir etti.

Sarı-kırmızılı başkan, 10 milyon dolarlık bir kısım hariç tüm Döviz borçlarının da liraya çevrildiğini vurguladı.

Kançal, yapılandırmayla elde ettikleri avantajları sıralayarak, “Her gün temerrüt riski yaşıyorduk. Bu risk ortadan kalkmıştır. Getiri yükümüz yüzde 30’lardan yüzde 20’lere düşmüştür. Pahalılığa bağlı yüzde 15’e kadar düşebilir. Döviz borçlarının liraya dönmesiyle kur riskimiz bertaraf edilmiştir. Getiri sarfiyatından daha çokça olabilecek, dava, belge ve haciz masrafları, vadesi geçmiş 250 milyon lira borcun kapanmasıyla ortadan kalkmıştır. Futbolcu bonservislerini kaybetme riskimiz azalmıştır. Tüm gelirlerimiz temlikliydi. Yakın vadeli temlikleri kaldırarak uzun vadeye yeni temlik tesis ettik. Böylelikle nakit girişlerimiz ve gelirlerimizi kullanabileceğiz.” diye konuştu.

Riva ve Florya açıklaması

 

Riva ve Florya yerleri için imzalanan ittifakın Emlak Konut tarafından feshedildiğini anımsatan Kaan Kançal, hususun kendi menfaatlerine çözüleceğini umduğunu söyledi.

Kançal, Emlak Konut ile Riva yerinden 6 yıl içinde minimum 761 milyon lira, Florya için ise 4 yıl içinde minimum 237 milyon lira gelir beklentisiyle hasılat paylaşımı muahedesi imzalandığını hatırlattı.

Riva için 388 milyon lira, Florya için ise 120 milyon lira arsa bedeli belirlendiğini aktaran Kançal, şu sözleri kullandı:

“Emlak Konut bize, ‘Arsa bedelini, gelecek hasılattan mahsup etmek koşuluyla altışar aylık 5 taksitle ödeyeceğim.’ dedi. Bu 508 milyon lira o devir 341 milyon liraya kırdırıldı. Birinci taksit 152 milyon lirayı ödediler. Beklediği hasılat gelmeyince bizim ismimize 105 milyon lira kredi kullanıp, bunun nemasını bizim cari hesaba borç kaydediyorlar. 2. taksit 101 milyon lirayı da ödediler. Fakat tekrar beklediği hasılat gelmeyince benim adıma 140 milyon lira kredi kullanıp, nemasını benim cari hesabıma borç olarak ekliyor. Üçüncü taksit 101 milyon lira. 10 gün evvel ödenmesi gerekiyordu. ‘O taksiti ödemeyeceğim. Ben oynamıyorum.’ diyor ve mukaveleyi feshediyor. Hasılat paylaşımından mahsup etmek koşuluyla bize arsa bedelini ödüyordu. Hasılatın gelmeyeceği ve cari hesabın aksiye döneceği, bizim borçluluğumuzun alacağımızı geçeceği endişesiyle Emlak Konut, garantör olmasına karşın mukaveleyi feshetti.”

Emlak Konutun bağıt fesih münasebeti olarak Florya’nın boşaltılmamasını gösterdiğini anlatan Kançal, “Biz Florya’yı elimizde olmayan sebeplerden ötürü boşaltmadık. Bizim 150 milyon lira üzere bir taşınma maliyetimiz öngörülüyor. Ben 120 milyon liraya Florya’yı satıyorum, ondan sonra daha fazlasını taşınma bedeli için harcıyorum. Galatasaray, varsayımlarla hareket edecek kulüp değildir, etmemelidir. Bizim malımız bize kıymetli. Biz, ‘Florya’yı bu işin içinden ayır. Bana geri ver ve o 120 milyon lirayı da yapılandır.’ dedik. Riva ile ilgili bu türlü bir şey söyleyemeyiz. Riva kendi içinde yürüsün. Doğal ki Kemerburgaz kıymetli ve oradaki haklarımızı sonuna kadar takip edeceğiz lakin Florya da kıymetli. Tüm taraflar bu hususun yapıcı tahlili için emek harcıyor. Umarım bizim menfaatlerimiz doğrultusunda çözülecektir.” formunda görüş belirtti.

“Camiamıza karşı bir tavır olduğunu görebiliyoruz”

Sarı-kırmızılı kulübün yönetici yardımcısı, mali olarak gayrı büyük kulüplerin de kendilerini örnek alması gerektiğini savundu.

Yaşanan ekonomik güzelleşmenin vesair kulüpleri de motive etmesi gerektiğini lisana getiren Kançal, şöyle konuştu:

“Faaliyet zararının kulübümüzün kaderi olmadığını gösterdik. Bunun yalnızca bizi değil sair büyük kulüpleri de motive etmesi gerekiyor. ‘Galatasaray yaparsa biz de yaparız.’ demeleri gerekiyor. Fakat örnek almak tarafına son vakitlerde kulübümüze ve camiamıza karşı bir tavır olduğunu görebiliyoruz. En kıymetli kıymetlerimiz gaye alınıyor, gaye gösteriliyor. Imamımıza verilen cezalar, hiç verilmeyen yahut verilen gayri cezalarla karşılaştırıldığında adaletli değildir. Bir şahsa verdiğiniz haksız ceza, 30 milyon Galatasaray taraftarına yapılmış bir haksızlıktır. Tüm kurumlara adaletli olmalarını tavsiye ediyoruz. Bundan sonra bu tip açıklamaları yaparken, önemli kurumlara yakışır formda, kulübümüzün hususî kıymetlerine ve hassasiyetlerine dikkat ederek davranılmasını tavsiye ediyoruz. Geçen dönem cezalar havalarda uçuşurken, Sayın Liderimiz 150 gün, Sayın Fatih Terim 10 maç ceza almışken, ligin birinci yarısı santrforsuz oynamışken, nasıl 3 kupa kazandığımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz. Şimdi kapattığımız aktarım serisinde, neredeyse 1 futbolcu maliyetine içinde yerküre yıldızlarının bulunduğu 13 futbolcuyu nasıl aktarım etmeyi başarabildiğimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz. Çok ağır bir ekonomik buhrandan geçerken nasıl kar ettiğimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz. En nihayetinde gücünüzü, bizi aşağı çekmek için değil, izleyip örnek almanız için harcamanızı tavsiye ediyoruz.”

 

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir