Fitch/Winslow: Türkiye büyümesi için daha ılımlıyız

Fitch/Winslow: Türkiye büyümesi için daha ılımlıyız

Fitch Ratings Başkanı Douglas Winslow Bloomberg HT’deki Akıllı Para programında Cumhur Örnek’in sorularını yanıtladı.

Winslow Türkiye iktisadında daha ılımlı büyüme beklediklerini bu nedenle de global ekonomik görünüm raporunda 2019 büyüme beklentisini – % 1.1’den – % 0.3’e revize ettiklerini söyledi.

Winslow “2. çeyrekte varsayımlardan daha uygun doneler geldi, tüketicilerin de buna reaksiyon verdiğini gördük. Iktisatta büyüme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin notunun yükselmesi için iktisatta dengelenmenin sürdürülebilir olması gerektiğini belirten Winslow “Para siyasetinin güvenilirliğine de odaklanıyoruz.” dedi. Winslow Türkiye’ye yatırımların artması için süratli bir ıslahat programı uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Merkez Bankası’ndan bu sene 250 baz puan daha indirim beklediklerini kaydeden Winslow şu değerlendirmeyi yaptı; “Çünkü pahalılık kademeli olarak düşecek, gerçek nema de olumlu tarafta kalacak, getiri orantısının 2021 yılının ahir % 12’de olmasını bekliyoruz lakin riskler de var. Merkez Bankası çok çokça indirim yaparsa toparlanmaya zarar verir, bu da iktisattaki şokları artırabilir.”

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir