DEİK/Kolbaşı: Dış ticaret açığı “Yeniden Asya Açılımı” ile gerileyecek

DEİK/Kolbaşı: Dış ticaret açığı “Yeniden Asya Açılımı” ile gerileyecek

Dış Ekonomik Ilgiler Konseyi (DEİK) Asya Pasifik İş Kurulları Koordinatör Yöneticisi Murat Kolbaşı, dış ticaret açığının 40 milyar dolarlık kısmının Asya Pasifik yerinden geldiğini belirterek, “Yeniden Asya Açılımı ile Türkiye’ye Asya Pasifik yerinden gelen yatırımların artırılması ve Asyalı turistlerin memleketimize çekilmesi, dış ticaret açığının bu kısmının giderilmesine büyük ek sağlayacaktır.” dedi.

Murat Kolbaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yine Asya Açılımı’nın Kuşak ve Yol inisiyatifi ile birebir örtüştüğünü tabir etti.

Türkiye’nin geçen yıl Asya Pasifik kesimindeki 17 devlet ile Hong Kong ve Tayvan’a gerçekleştirdiği ihracatın 10 milyar dolar, ithalatın ise 50 milyar dolar seviyesinde olduğunu bildiren Kolbaşı, dış ticaret açığının 40 milyar dolarlık kısmının bu yerden geldiğini aktardı.

Koloğlu, “Yeniden Asya Açılımı ile Türkiye’ye Asya Pasifik yerinden gelen yatırımların artırılması ve Asyalı turistlerin devletimize çekilmesi, dış ticaret açığının bu kısmının giderilmesine büyük ek sağlayacaktır.” dedi.

“Türkiye, merkez konumu üstlenecek”

Son periyotta Güney Kore, Japonya, Hindistan ve Çin’in yerküre ticaretindeki hisselerini artırarak kıymetli seviyeye ulaştıklarını tabir eden Kolbaşı, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Asya Pasifik ortamında Singapur, Malezya ve Kore olmak üzere üç kıymetli memleketle Hür Ticaret Mutabakatı (STA) var. Bunun yanı sıra Özbekistan ve Kırgızistan üzere Avrasya devletleri ile iş birliğimiz mevcut. Asya kıtasında, Kuşak ve Yol güzergahı üzerinde konum alan tüm memleketlerle iş birliğimiz gelişecek. Memleketimiz, coğrafi konumu nedeniyle Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarına eser dağıtımı açısından da merkez konumu üstlenecektir.”

 

Kuşak ve Yol inisiyatifinin Türkiye’de mahsusen lojistik, azık ve turizm kesimine avantaj sağlayacağını vurgulayan Kolbaşı, yerküre nüfusunun yüzde 65’ini, yerküre ticaretinin ise yüzde 34’ünü kapsayan Kuşak ve Yol hattı üzerinde Türkiye’ye rakip olma potansiyeli bulunan birçok devlet olduğunu söyledi.

Kolbaşı, Kuşak ve Yol inisiyatifinden müspet halde yararlanmak için güçlü olunan dalların ön plana çıkarılması gerektiğini kaydetti.

“Şirketlerimiz, yere ihracat departmanlarını da göndermeli”

Murat Kolbaşı, Asya Pasifik nahiyesinde faaliyet gösteren yatırımcılara tavsiyelerde bulunurken, şunları kaydetti:

“Şirketlerimiz, bu yere daha çok ithalat departmanlarını gönderiyorlar. Şirketlerimize ihracat departmanlarını da göndermelerini öneriyorum. Münhasıran şirket bünyelerine dahil edecekleri Çince, Japonca, Hintçe lisanlarını konuşan işçi ek sağlayacaktır. Asya Pasifik kesimindeki memleketlerde yapılan fuarlardan bir yahut birkaçına iştiraklerinin da yararlı olacağını düşünüyorum. DEİK’in Kuşak ve Yol hattı üzerinde olan memleketlerin çabucak hemen hepsinin ikili iş kurulları bünyemizde mevcut. İş kişilerimiz ve şirketlerin de bu kurullara üye olmaları malumat akışını hızlandıracaktır.”

Kolbaşı, güzergah üzerindeki memleketlerle var olan STA’ların geliştirilmesinin ve STA olmayan memleketlerle de yeni itilaflar yapılmasının uzun vadede Türkiye’ye yarar sağlayacağını vurguladı.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir