Brent petrol fiyatları geriliyor

Brent petrol fiyatları geriliyor

Dün 61,49 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, günü 61,31 dolardan tamamladı. Brent petrolün varili saat 09.43 itibarıyla kapanışa nazaran yüzde 0,72 azalışla 60,87 dolardan süreç gördü. Birebir dakikalarda Garp Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 56,45 dolardan alıcı buldu.

Dün ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, 300 milyar dolarlık Çin eserlerine getirilen yüzde 10’luk ek gümrük vergisi pratiğinin, birtakım bilişim-teknoloji eserleri için 15 Aralık tarihine kadar ertelendiğini açıkladı.

ABD idaresinin bu açıklaması, iki devlet arasındaki ticari gerginliğin petrol talebini azaltabileceği tasasıyla haftaya düşüşle başlayan memleketler arası petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Ama petrol fiyatlarının yukarı cepheli seyri, dün Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından açıklanan ABD haftalık ham petrol stoklarında artışla baskılanmaya devam ediyor.

API datalarına nazaran, ABD’de ticari ham petrol stokları beklentilerin bilakis geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran 3,7 milyon varil artışla 443 milyon varile ulaştı. Piyasa beklentisi stokların 2,8 milyon varil azalacağı yanındaydı.

ABD Yöneticisi Donald Trump 1 Ağustos’ta içtimaî medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’den ithal ettiği 300 milyar dolarlık mallara 1 Eylül’den itibaren yüzde 10 ek vergi uygulanacağını belirtmiş, açıklamanın akabinde petrol fiyatları yüzde 7 düşmüştü.

Brent petrolde teknik olarak 58,44 ile 58,56 dolar aralığının direnç, 58,20 ile 58,32 dolar aralığının ise destek kesimi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir