Avrupa borsaları “IMF’nin riskler uyarısının” tesiriyle İtalya hariç düşüşle kapandı

Avrupa borsaları “IMF’nin riskler uyarısının” tesiriyle İtalya hariç düşüşle kapandı

Avrupa Borsaları, Milletlerarası Para Fonu’nun (IMF) Euro Nahiyesi iktisadının global ticari ihtilaflar, Brexit ve İtalya’nın borçlarından kaynaklanan artan risklerle karşı zıdda olduğu ikazından sonra İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi hariç günü düşüşle tamamladı.

Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,12 azalarak 386,70 puandan kapandı.

Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,28 azalışla 5.551,95 puana, Almanya’da Dax endeksi ise yüzde 0,33 düşerek 12.332,12 puana geriledi.

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,28 bedel kaybıyla günü 7.509,82 puandan kapattı.

Öte yandan, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi günü yüzde 0,56 artışla 22.169,42 seviyesinden tamamladı.

Şirket haberlerinde, yerkürenin en büyük reasürans şirketlerinden biri olan İsviçre merkezli Swiss Re, piyasa koşulları nedeniyle “4,1 milyar dolarlık halka arzı” erteleme kararı aldığını açıkladı.

Almanya’nın ambalaj üreticisi Gerresheimer’in behreleri bu yılın 2. çeyreğinde net gelirinin iki kat arttığını açıklamasından sonra yüzde 13,30 bedel kazandı.

Euro Ortamı’nda büyüme ve pahalılık uzun periyot düşük kalabilir

Memleketler arası Para Fonu’nun (IMF) Euro Bölgesi’ne ait değerlendirmeleri içeren ve bugün yayımlanan 4. Husus Konsültasyon Raporu’nda Euro Ortamı iktisadının global ticari ihtilaflar, Brexit ve İtalya’nın borçlarından kaynaklanan artan risklerle karşı zıdda olduğu belirtildi.

Euro Bölgesi’nin uzun müddet zayıf ekonomik büyüme ve düşük pahalılıkla karşı zıdda kalabileceğine işaret edilen IMF raporunda, Avrupa Merkez Bankasının nema indirimi için hudutlu bir meydanı olabileceğinin altı çizildi.

Fon, Euro Nahiyesi’nin ekonomik büyümesini bu yıl için yüzde 1,3 ve gelecek yıl da yüzde 1,6 olarak öngörüyor.

Fransa’da internet devlerine vergi yasa tasarısı onaylandı

Fransa Ulusal Meclisi, Google, Apple, Facebook, Amazon üzere internet devlerinin devlette elde ettiği gelir üzerinden vergilendirilmesini öngören yasa tasarısını bugün onayladı. Yasaya nazaran internet devleri Fransa’da elde ettiği gelir üzerinden yüzde 3 vergilendirilecek.

Vergi, cirosu global ölçekte 750 milyon euro ve Fransa içinde de 25 milyon euro olan şirketlere uygulanacak.

Google, Amazon, Facebook, Apple, Instagram üzere yaklaşık 30 şirkete uygulanacak vergilerin, Fransa’ya, bu yıl 400 milyon euro, gelecek yıl ise 650 milyon euro gelir getirmesi bekleniyor.

Fransa Iktisat Bakanı Bruno Le Maire da Fransa’nın internet devlerini vergilendirmesi konusunda ABD’nin soruşturma başlatacağı açıklaması hakkında müttefik memleketlerin problemleri tehdit yoluyla değil diğer formüllerle çözmesi gerektiğini söyledi.

AB devletlerinde dijital vergi konusunda ABD’nin kendi şirketlerini korumak için misilleme yapacağı tasasıyla fikir ayrılıkları oluşmuş, bu hususta kıtada ortak karar alınamamıştı.

Le Maire, geçen aralık ayında yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nde, Google ve Facebook üzere büyük şirketlerin dijital gelirlerinin vergilendirilmesi için ortak bir muahede olmazsa, Fransa’nın bu yıldan itibaren büyük şirketlere ulusal seviyede vergi uygulayacağını bildirmişti.

Le Maire, “Eğer işe yaramıyorsa (Bir Avrupa Mutabakatı olmazsa), vergiyi Fransa’da 2019’dan itibaren ulusal seviyede uygulayacağız.” sözünü kullanmıştı.

Öte yandan, Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, daha evvel yaptığı açıklamada, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünde (OECD) dijital şirketlere yönelik minimum vergilendirme konusunda bir ittifaka varılmasını beklediklerini açıklamıştı.

 

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir