Altın artan risk iştahı ile 1,500 dolara akıllıca düştü

Altın artan risk iştahı ile 1,500 dolara akıllıca düştü

Altın fiyatları, ABD’de pay senetlerinin rekor seviyelere yükselmesi ve yatırımcıların dikkatlerini, Washington’ın yürürlükteki tarifelern kimilerinde geri atmayı kabul edebileceği mümkünlüğü dahil, ABD ile Çin arasında ticaret ittifakının birinci safhasının imzalancağına ait optimist beklentilere çevirmesi ile birlikte düşüşünü üst üste 2. güne taşıdı.

Inançlı liman talebi, Financial Times’in husus hakkında habere sahip isimsiz asıllara dayandırdığı haberinde ABD’li yetkililerin giysi kuşam dahil 112 milyar dolarlık Çin eserine uygulanan gümrük tarifesini kaldırmayı değerlendirdiğini laydetmesi sonrası azaldı. Pazartesi günü, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, itilafa göreceli olarak yakın olduklarını söyledi.

Çin Devlet Yöneticisi Xi Jinping, Çin’in ekonomik açıklığa ve global ticaret tertibine ait taahhüdünü bir sefer daha yineledi. Xi, Salı günü Şanghay’da ticaret fuarı açılış konuşmasında, “Çin ithalata daha ziyade kıymet verecek. Tarifeleri ve kurumsal süreç maliyetlerini düşürmeye devam edeceğiz,” dedi ve “Hepimiz insanlığın ortak düzgünlüğünü, kendi çıkarına herkesin çıkarlarının üstünde bölge vermenin önüne koymalıyız” halinde konuştu.

Spot altın yüzde 0.3 düşerek Singapur saati ile 11:49’da ons başına 1,505.08 dolara düştü ve yıl başından bu yana çıkarını yüzde 17.4’e daralttı. Fiyatlar Pazartesi günü yüzde 0.3 geriledi.

Vesair pahalı metallerden, spot gümüş yüzde 0.2 düşerek ons başına 18.0163 dolara inerken, platin Pazartesi günkü yüzde 1.5’lik kaybının akabinde yüzde 0.1 düşerek ons başına 935.92 dolara indi ve palladyum geçen hafta rekor seviyeye ulaştıktan sonra Pazartesi yüzde 1.5 düşmesinin akabinde yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,783.75 dolara ulaştı.

 

 

 

 

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir