Almanya’da pahalılık Temmuz’da yüzde 1,7’ye yükseldi

Almanya’da pahalılık Temmuz’da yüzde 1,7’ye yükseldi

Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), temmuz ayında geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 1,7 arttı.

Almanya Birleşik İstatistik Ofisi’nin (Destatis) en son donelerine nazaran, devlette TÜFE, geçen ay 2018’in tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 1,7 artış kaydetti.

Devlette yıllık pahalılığın, Avrupa Merkez Bankası’nın tüm Euro Bölgesi için hedeflediği yüzde 2’e yaklaşması dikkati çekti. TÜFE, haziran ayında geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 1,6 ve mayıs ayında da yüzde 1,4 artış göstermişti.

Almanya’da pahalılık, aylık bazda ise yüzde 0,5 artış kaydetti. Kesin datalar, daha evvel yayımlanan öncü olguları teyit etti.

Destatis, kuvvet fiyatlarındaki yükselişin pahalılığın temmuzda artmasına sebep olduğunu kaydetti.

Talep ve arza nazaran farklılık gösteren güç eserlerinin fiyatı, 2018’in temmuz ayına nazaran yüzde 2,4 daha yüksek oldu. Elektrik fiyatları, geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 3,8, motor yakıt fiyatları yüzde 0,2 ve doğal gaz fiyatları yüzde 4,4 arttı.

Kuvvet fiyatları hariç tutulduğunda, Almanya’da geçen ay yıllık pahalılık yüzde 1,5 oldu. Almanya’da, AB koordinasyonlu öncü TÜFE, temmuzda aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 1,1 yükseldi.

Memlekette besin fiyatları, geçen yılın temmuz ayına kıyasla yüzde 2,1’lik artış gösterdi. Zerzevat fiyatlarının yüzde 11 ve balık eserlerinin yüzde 3,6 artması dikkati çekti. Meyve fiyatlarında yüzde 4,5’lük düşüş görüldü.

Hizmetlere yönelik maliyetlerde yüzde 1,5, kira fiyatlarında yüzde 1,4 artış görülürken, mektep öncesi eğitim hizmetlerinin fiyatlarında yüzde 12,5 azalış oldu.

Eksperler, ticaret ihtilafları ve daha zayıf bir global iktisadın ihracata bağlı Alman iktisadını etkilemeye devam ettiğini belirterek, pahalılığın akıllıca devranda düşük kaldığını ve iktisadın büyümesinin güçlü iç talebe bağlı olduğunu tabir ediyor.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir