Alman iktisadı 2. çeyrekte yüzde 0,1 küçüldü

Alman iktisadı 2. çeyrekte yüzde 0,1 küçüldü

Almanya iktisadı, global ticaret ihtilaflarının Alman ihracatını etkilemesiyle bu yılın 2. çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0,1 daraldı.

Almanya Birleşik İstatistik Ofisinin (Destatis) donelerine nazaran, Almanya’da mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), bu yılın 2. çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 azaldı. Beklenti iktisadın yüzde 0,2 daralacağı yanındaydı.

Böylelikle Avrupa’nın en büyük ve yerkürenin dördüncü büyük iktisadı bu yılın bir numara çeyreğinde yüzde 0,4 büyümesinin akabinde otomotiv endüstrisinde yaşanan meselelerin, münhasıran ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret ihtilafların ve Brexit’e yönelik belirsizliklerin Alman ihracatını etkilemesiyle 2. çeyrekte küçülmüş oldu.

Çeyrek bazda ele alındığında, büyümeye olumsuz ek dış ticaretten geldi. 2. çeyrekte ihracat ithalattan daha güçlü düşüş göstedi. Bu da GSYH üzerinde olumsuz bir tesir yaptı. Bu devirde hane halkının sonuncu tüketim harcamaları ve son kamu harcamalarının artması büyümeye olumlu ek yaptı.

2. çeyrekte takvim tesirinden arındırılmış yıllık GSYH artışı yüzde 0,4 seviyesinde kaydedildi.

Almanya’da iktisat geçen yıl yüzde 1,4 büyüdü. Alman hükümeti ve AB Encümeni, bu yıl ise büyümenin yüzde 0,5’te kalmasını bekliyor.

 – “Paniğe gerek yok ama aksiyona geçmeye gerek var”

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, bahse ait değerlendirmesinde, 2. çeyrekteki büyüme rakamının Alman iktisadı için “altın 10 yılın” sonunu işaret ettiğini belirterek, “Daha evvel yapılan yapısal ıslahatlar, mali teşvik, globalleşmenin tepede olması ve Avrupa Merkez Bankası’nın düşük nema orantıları ve nispeten zayıf bir avro son 10 yılda güçlü bir büyümenin gerçekleşmesini sağladı.” dedi.

Brzeski, “2008-2009 durgunluğunun sona ermesinden bu yana Alman iktisadı her çeyrekte ortalama yüzde 0,5 nispetinde büyümüştü. Aslında iktisat son 40 çeyreğin 35’inde büyüdü. Bununla birlikte, bu etkileyici rakamların altında tasa verici bir eğilimde ortaya çıktı.” tabirini kullandı.

“Ticaret ihtilafları, global belirsizlik ve zahmet içindeki otomotiv kesimi ahir Alman iktisadını serinin üstüne oturttu,” diyen Brzeski, Bilhassa, ticari çatışmaların oluşturduğu belirsizliklerin, ekonomik faaliyetleri yavaşlamasına neden olduğunu anlattı.

Brzeski, “Paniğe gerek yok ama harekete geçmeye gerek var. Alman iktisadının geleceği büyük nispette dış etkenlere ve hükumetin hareketlerine bağlıdır. Açıkçası, devam eden ticaret çatışmalarında rastgele bir rahatlama Alman iktisadına yarar sağlayacaktır. Şirketler hala son kademe elverişli finansman koşullarını kullanabilir ve yatırım yapabilirler….Alman hükumetinin harekete geçmesi için pres artacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bundan sonra rastgele bir mali siyasetin 2008-2009 finansal buhranı sonrası mali siyasetlerden daha karmaşık olacağına işaret eden Brzeski, “O devranlar, banka kurtarma ve kısa vadeli çalışma üzere devlet tedbirleri başarılıydı zira iktisat temelde sağlamdı. Bu sefer, yapısal meseleler ya da en azından zorluklar var. Yalnızca dijitalleşme, altyapı yahut otomotiv sanayisini düşünün. Bu nedenle, Almanya’nın kısa vadeli bir teşvik ve uzun vadeli büyüme potansiyelini sağlayacak iki istikametli bir teşvik paketine muhtaçlığı var. Dijitalleştirme, iklimi muhafaza, güç dönüşümü, altyapı ve eğitim olan bu şifreler çok âlâ bilinmektedir.” sözünü kullandı.

 

 

 

 

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir