AK Parti/Canikli: Çokça veren cari istikrar, tarihi bir dönüm noktasıdır

AK Parti/Canikli: Çokça veren cari istikrar, tarihi bir dönüm noktasıdır

AK Parti Iktisat İşlerinden Sorumlu Umum Yönetici Yardımcısı Nurettin Canikli, “Mayıs ayında ziyade veren cari istikrar, Türkiye için tarihi bir dönüm noktasıdır. Iktisatta yerlilik ve ulusallığın ete kemiğe bürünmüş hali, çokça veren bir cari istikrar tablosudur.” tabirlerini kullandı.

AK Parti Iktisat İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran Canikli, cari açık verisine ait değerlendirmede bulundu.

Cari açığın uzun yıllar Türk iktisadının en büyük sorunu olduğuna işaret eden Canikli, cari açık nedeniyle yurt dışından yüz milyarlarca dolar borçlanmak zorunda kalındığını, iktisadın kırılganlığının arttığını ve getirilerin yükseldiğini belirtti.

Cari açık nedeniyle ortaya çıkan daima kök gereksiniminin, ekonomiyi global finansal şok ve spekülasyonlara açık hale getirdiğine vurgu yapan Canikli, şunları kaydetti:

“Mayıs ayında çokça veren cari istikrar, Türkiye için tarihi bir dönüm noktasıdır. Iktisatta yerlilik ve ulusallığın ete kemiğe bürünmüş hali, çokça veren bir cari istikrar tablosudur. Cari açık severler ve cari açığın teknokrat seviyesindeki sorumluları bu tabloya güzel baksınlar. Bakalım ne anlayacaklar.”

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir