“ABD’nin ek gümrük vergileri, AB’ye 1,5 milyar euro ek gelir getirecek”

“ABD’nin ek gümrük vergileri, AB’ye 1,5 milyar euro ek gelir getirecek”

Enstitüden yapılan açıklamada, Ifo’nun yaptığı son araştırmaya nazaran, Trump idarenin 300 milyar dolar kıymetindeki Çin eserine yüzde 10 ek vergiyi 1 Eylül’de tatbike başlaması durumunda AB’nin 1,5 milyar euro ek ihracat geliri elde edeceği belirtildi.

Donald Trump idaresinin Çin’e karşı ek gümrük tarifeleri pratiği halinde Çin’in ABD’ye yaptığı ihracatta 24,8 milyar euroluk kayıp olacağı kaydedilen açıklamada, ABD’nin 1,8 milyar euro ilave gelir elde edeceği aktarıldı. Araştırmaya nazaran, bu senaryoda yerkürenin başka memleketleri de 3,8 milyar euro ek ihracat geliri elde edebilecek.

Pekin’in, Trump idaresine misilleme yaparak ABD eserlerine yüzde 10 ek vergi pratiği durumunda Çin’in kaybının 21,6 milyar euroya ineceği ve ABD’nin 1,8 milyar ek gelirinin kaybolarak 1,5 milyar zarara dönüşeceği belirtildi. Bu durumda AB’nin yekun ek gelirinin artacağı ve 1,7 milyar euroya yükseleceği tabir edildi. Almanya’nın geliri ise 323 milyon euro  olacak.

Ifo Yöneticisi Clemens Fuest, hususa ait değerlendirmesinde, AB memleketleri, ek tarifelerden sonra Çin’in ABD’ye ihracatı durması durumunda, ABD’ye daha ziyade ihracat yapabileceklerini belirterek, “Bununla birlikte, ABD-Çin ticaret savaşının global olarak olumsuz tesirleri var. Zira tüketici ve yatırımcıların hâlihazırda kırılgan olan global iktisada duyduğu inancı daha da zayıflatıyor.” sözlerini kullandı.

Ifo’nun araştırmasının gerçekleştiren Marina Steininger ise Çin mallarına ek vergi Pekin’in ihracatının düşmesine neden olursa, AB üye devletleri ABD’ye daha çokça ihracat yapacaklarına işaret ederek, burada ABD ve AB devletleri için bu olumlu ve Çin için olumsuz tesirinin “sınırlı” olacağını vurguladı.

Steininger, Trump idaresinin gümrük tarifesini artırmasının ABD’deki üreticilerinin lehine olacağını ve onların gelirini artıracağını belirterek, “Tarifelerin hane halkı alım gücünü zayıflatıp ve gerçek personel ecirleri azaltacağından ötürü tüketici zarar görebilir. Bununla birlikte mahallî üretilen mallar daha evvel ithal edilen kimi malların konumuna geçecek ve tarifeler ithal malları daha pahalı hale getirecektir. Bu, ithalatın düşmesine neden olurken, yerli mallara olan talep artacaktır ve bu da umumi olarak gerçek gelire olumlu ek yapacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Lideri Donald Trump, “ticaret savaşları” tartışması devam ederken, 1 Ağustos’ta 1 Eylül’den beğenilen olmak üzere, 300 milyar dolarlık Çin eserine yüzde 10 ek vergi koyduklarını açıklamıştı. Çin ise ABD’nin bu kararına misilleme yapacağını duyurmuştu.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir