AB İsviçre’yi “vergi cenneti”nden çıkardı

AB İsviçre’yi “vergi cenneti”nden çıkardı

Avrupa Birliği (AB), İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin vergi sahasında iş birliği yapmayan devletler listesinden çıkarılması kararı alındığını bildirdi.

AB üyesi 28 devletin maliye bakanlarını bir araya getiren Ekonomik ve Mali İşler Kurulu (ECOFIN) içtimasında, vergi konusunda iş birliği yapmayan memleketlerin sıralandığı AB listelerinin güncellenmesi kararı alındığı açıklandı.

Buna nazaran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Marshall Adaları, AB’nin vergi yerinde iş birliği yapmayan memleketleri içeren kara listesinden çıkarıldı.

Vergi düzenlemelerini AB kurallarına koordinasyonlu hale getirmeyi taahhüt eden memleketleri içeren gri liste de güncellendi. İsviçre, Sırbistan, Arnavutluk, Kosta Rika ve Mauritius gri listeden çıkarıldı.

– Liste hakkında

Çok sayıda şirket ve bireyin off-shore hesaplar kullanarak vergiden kaçtıklarının ortaya çıkması üzerine, 2017 yılında “AB vergi cennetleri” listesi belirleme sürecini başlatmıştı.

Vergi kaçırmayla uğraş etmeyi amaçlayan listenin hazırlık aşamasında, çeşitli memleketlerin vergi sistemleri incelemeye alınmıştı.

Bir memleketteki vergi pratikleri bir farklı devletten vergi kaçırılmasına imkan sağladığı takdirde AB’nin kara listesine alınıyor. Kelam konusu durumu düzeltmeye yönelik ıslahatlar taahhüt eden memleketler kara listeden çıkarılıyor.

Kara listedeki memleketlerin AB ile finansal süreçleri daha sıkı biçimde denetleniyor.

fxweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir